Til innhold
Valg

Resultater for kommunestyrevalget i Oslo 2019

Venter du på resultatene fra valg til bydelsutvalg? Les mer her.

Slik blir partifordelingen

Partifordeling i Oslo bystyre i perioden 2019–2023: Antall representanter per parti
PartiAntall representanterEndring fra forrige valg
Høyre15-4
Arbeiderpartiet12-8
Miljøpartiet De Grønne9+4
Sosialistisk Venstreparti6+3
Folkeaksjonen Nei til mer bompenger4+4
Rødt4+1
Venstre40
Fremskrittspartiet3-1
Kristelig Folkeparti10
Senterpartiet1+1

Trenger du flere tall?

På valgresultat.no finner du:

  • resultater for alle partier som stilte til valget
  • hva velgere som gikk i de ulike valglokalene på valgdagene har stemt (velg «bytt sted»). Du kan også se dette per bydel. 
  • hva velgere stemte i forhåndsstemmeperioden (velg «uoppgitt bydel» under «bytt sted»)

Lurer du på hva de ulike begrepene betyr? Se forklaring til resultatene

Les mer om hvordan stemmene telles opp på valg.no.

Disse ble valgt inn

Her kan du se hvem som ble valgt inn i Oslo bystyre for perioden 2019–2023.

Noen av representantene kan komme til å bli byråder. Da er det vararepresentanter som får deres plass i bystyret. Vararepresentantene finner du under tabellen, i oversikten over alle kandidater.

Hvordan fordeles stemmene til kandidater? Les mer på valg.no.

Disse ble valgt inn i Oslo bystyre 2019–2023
RepresentantnummerPartiRepresentantAntall personstemmerAntall slengere
1HøyreEirik Lae Solberg14524442
2ArbeiderpartietRaymond Johansen130021227
3Miljøpartiet De GrønneLan Marie Nguyen Berg170442309
4HøyreSaida Roshni Begum4973343
5ArbeiderpartietKamzy Gunaratnam66311200
6SV - Sosialistisk VenstrepartiMarianne Borgen80731777
7RødtEivor Evenrud3462919
8Miljøpartiet De GrønneHanna Elise Marcussen3285372
9HøyreJenny Clemet von Tetzschner4736184
10Folkeaksjonen Nei til mer bompengerCecilie Lyngby5821191
11VenstreHallstein Bjercke2662393
12ArbeiderpartietTone Tellevik Dahl2803139
13FremskrittspartietAina Stenersen2484186
14HøyrePia Farstad von Hall257864
15Miljøpartiet De GrønneEivind Trædal2507298
16SV - Sosialistisk VenstrepartiSunniva Holmås Eidsvoll2147296
17ArbeiderpartietFrode Jacobsen2486111
18HøyreJames Stove Lorentzen235442
19RødtSofia Rana1940359
20HøyreØystein Rikheim Sundelin186845
21ArbeiderpartietAndreas Halse2176202
22Miljøpartiet De GrønneSirin Hellvin Stav1829179
23HøyreOla Kvisgaard155644
24Folkeaksjonen Nei til mer bompengerBjørn Revil3487203
25VenstreMarit Kristine Vea1998285
26ArbeiderpartietRina Mariann Hansen2040164
27SV - Sosialistisk VenstrepartiOmar Samy Gamal2048272
28FremskrittspartietCamilla Wilhelmsen1207120
29Miljøpartiet De GrønneEinar Wilhelmsen1658165
30HøyreAnne Haabeth Rygg137439
31SenterpartietBjørg Sandkjær955250
32ArbeiderpartietLine Steine Oma1603159
33HøyreSilje Lutro112648
34RødtSiavash Mobasheri1540219
35Miljøpartiet De GrønneSabina Syed1477132
36HøyreYassine Arakia69430
37ArbeiderpartietVictoria Marie Evensen165965
38SV - Sosialistisk VenstrepartiSarah Lilleberg Safavifard1482164
39Kristelig FolkepartiEspen Andreas Hasle1092302
40HøyreHassan Nawaz1022517
41ArbeiderpartietJon Reidar Øyan1463146
42Miljøpartiet De GrønneRauand Ismail Anwar1412167
43Folkeaksjonen Nei til mer bompengerDanny Chaudhry1577122
44VenstreJulianne Ferskaug1447128
45HøyreElin Horn Galtung134861
46FremskrittspartietTommy Skjervold1037118
47ArbeiderpartietHenrik Dahl Jacobsen136546
48RødtMaren Rismyhr1401244
49Miljøpartiet De GrønneLillian Bredal Eriksen1017114
50HøyrePer-Trygve Hoff131852
51SV - Sosialistisk VenstrepartiArvid Ellingsen677206
52ArbeiderpartietAbdullah Alsabeehg2588242
53HøyreNicolai Øyen Langfeldt109283
54Miljøpartiet De GrønneArne Olav Haabeth81099
55HøyreMehmet Kaan Inan873181
56ArbeiderpartietAwais Aslam2144191
57Folkeaksjonen Nei til mer bompengerBritt Fossum120339
58SV - Sosialistisk VenstrepartiTrine Dønhaug77881
59VenstreHaakon Riekeles768199

Tall for alle kandidater

Dette skjer etter valget

De 59 representantene som ble valgt inn, danner nytt bystyre. Bystyret er Oslos øverste folkevalgte organ som bestemmer hovedlinjene i utviklingen av byen og kommunens tjenester.

Etter valget begynner partiene å forhandle om hvem som skal danne byråd. Byrådet leder kommunens administrasjon og er ansvarlige for de kommunale tjenestene i det daglige. 

Det nye bystyret har sitt første, konstituerende møte 23. oktober. I dette møtet velger bystyret ordfører, varaordfører og bystyrets utvalg de neste fire årene. Fram til da er det dagens bystyre som styrer Oslo.

Valgoppgjør

Valgprotokollen inneholder blant annet kandidatkåringen, antall personstemmer og antall slengere. 

Valgoppgjør for kommunestyrevalget 2019 (PDF 0,6MB)

Valgdeltakelse

Valgdeltakelsen i Oslo var på 67,57 %. Les mer om valgdeltakelsen her. 

Resultater fra tidligere valg

Her finner du resultater og statistikk fra tidligere valg.