Oppgradering av Refstadveien

Bymiljøetaten skal oppgradere Refstadveien for å skape en mer attraktiv og trafikksikker bygate.

Endring av prosjektet – oppdatert 31.3.2025

Bymiljøetaten har nå satt ny avgrensning for prosjektet. Hittil har prosjektet tatt for seg strekningen Årvollveien/Bjerkekrysset og frem til Brobekkveien. Ny avgrensning av prosjektet er Årvollveien/Bjerkekrysset og frem til Økernveien, hvor det skal etableres nytt kryss. Denne strekningen sammenfaller med avgrensningen i Veiledende plan for offentlige rom Bjerke (VPOR Bjerke). I det pågående prosjektet vil det derfor ikke arbeides videre med løsninger og ny reguleringsplan for den delen som faller utenfor avgrensningen, strekningen mellom Økernveien og Brobekkveien. Du kan se kart over begge disse strekningene under overskriften Hva skjer når?

Bymiljøetaten vurderer at det er behov for oppgradering i Refstadveien helt frem til Brobekkveien, og hadde derfor med hele strekningen i dette prosjektet. De to delstrekningene har imidlertid ulik karakter og utfordringer. På den ene strekningen er det mye eksisterende bebyggelse tett på veien (Økernveien til Brobekkveien), mens den andre er en del av et område der det skal bygges mange nye boliger (Bjerkekrysset til Økernveien). For strekningen Bjerkekrysset til Økernveien er det viktig at planene for boligutbygging og veioppgradering er mest mulig samkjørte. Ved å konsentrere planforslaget om denne strekningen kan man sikre bedre samkjøring av disse planene og redusere risikoen for at forhold som er spesifikke for strekningen Økernveien-Brobekkveien forsinker dette.

For den resterende strekningen Økernveien-Brobekkveien er det aktuelt å se videre på denne i et eget prosjekt. Bymiljøetaten vil gå ut med informasjon om et eventuelt eget prosjekt her straks det er tatt stilling til dette. Alle innspill som er kommet inn til nå vil bli tatt vare på og vil inngå i kunnskapsgrunnlaget i et eventuelt nytt prosjekt.

Hva skal vi gjøre

Refstadveien planlegges oppgradert slik at veien er tilpasset den pågående utviklingen av Bjerke til et mer bymessig område. Oppgraderingen skal gi en attraktiv og trafikksikker gate, med nok areal for alle trafikantgrupper, grønnstruktur og kollektivtrafikken.

Hva skjer når?

Bymiljøetaten varslet oppstart av reguleringsplanarbeidet i mars 2024. Samtidig ble det holdt informasjons- og dialogmøte på Deichman på Bjerke.

Opprinnelig gikk prosjektstrekningen fra Årvollveien/Bjerkekrysset frem til Brobekkveien. Bymiljøetaten har i 2025 satt ny avgrensning for prosjektet og denne er nå fra Årvollveien/Bjerkekrysset frem til krysset Refstadveien/Økernveien. For den resterende strekningen Økernveien-Brobekkveien er det aktuelt å se videre på denne i et eget prosjekt. Bymiljøetaten vil gå ut med informasjon om et eventuelt eget prosjekt her straks det er tatt stilling til dette.

Kart over strekningen som det arbeides videre med i dette prosjektet og strekningen det er aktuelt å se videre på i et eget prosjekt (JPG, 2.78MiB)

Arbeidet med strekningen Årvollveien/Bjerkekrysset frem til krysset Refstadveien/Økernveien skal ende opp i et planforslag. Det tas sikte på å oversende planforslaget til Plan- og bygningsetaten våren 2026.

Høsten 2025 vil Bymiljøetaten/Multiconsult ha dialog med direkte berørte om de oppdaterte planene for strekningen mellom Årvollveien/Bjerkekrysset og krysset Refstadveien/Økernveien. I den forbindelse vil oppdaterte tegninger bli lagt ut på nettsiden.

Høsten 2025 ble planavgrensningen utvidet noe på nordsiden av veien sammenliknet med den opprinnelige planavgrensningen som ble varslet i 2024. Her kan du lese varslingsbrevet som ble sendt til eiendommene som er berørt. (DOCX, 376.42KiB)

Når planforslaget er sendt fra Bymiljøetaten til Plan- og bygningsetaten, vil sistnevnte legge dette ut til offentlig ettersyn før det bearbeides videre og sendes til politisk behandling.

Forventet anleggsgjennomføring er flere år frem i tid. Forventet gjennomføring er 2028/2029, men dette tidspunktet er usikkert.

Konsekvenser av tiltaket

Prosjektet innebærer at Refstadveien vil bli utvidet for å gi tilstrekkelig plass til fotgjengere, syklister, grøntarealer og gode holdeplasser for kollektiv.

Planforslaget vil blant annet kunne medføre noe inngripen/erverv av privat grunn, og det kan bli nødvendig med tilpasninger av enkelte adkomster til boligeiendommer. Noen eksisterende parkeringsplasser kan også bli berørt, og disse vil i så fall bli erstattet. Det vil også være plassbehov knyttet til midlertidige anleggsområder.

Endelig avgrensning av planområdet vil bli avklart gjennom planprosessen, og vil bli innsnevret etter nærmere vurderinger av faktisk behov.

Hvorfor gjør vi dette?

Hovinbyen er Oslos største byutviklingsområde og skal koble sammen indre by og Groruddalen. Området skal bli selvforsynt med butikker, serveringssteder og servicetilbud, og skaper en velfungerende og selvstendig forlengelse av indre by. Utviklingen av området har en tidshorisont på 30–50 år.

Som en del av dette har det blitt utarbeidet et Planprogram med plan for offentlige rom (VPOR) for Bjerke. Planprogram med VPOR ble vedtatt i Oslo bystyre 15. desmber 2021.

Her legges det opp til at Bjerke sentrum mellom travbanen og Trondheimsveien får en mer urban utforming og utnyttelse, mens områdene i sørvest vil domineres av boliger.

Den pågående utviklingen av området tilsier at det er behov for en mer trafikksikker og attraktiv bygate. Dette er grunnen til at Bymiljøetaten planlegger oppgradering av Refstadveien.

Planprogram med veiledende plan for offentlige rom Bjerke (PDF) (PDF, 146.01MiB)

Prosjekter i nærheten

Hovinbyen

Følg saken

På saksinnsyn-siden til Oslo kommune kan du følge reguleringssaken

Kontakt oss

Ole-Martin Axelsen

Prosjektleder Telefon: 2180 2180 E-post: postmottak@bym.oslo.kommune.no Merk e-posten med «Oppgradering av Refstadveien»