Byomfattende spesialskoler- og spesialgrupper i grunnskolen
Denne artikkelen er en del av skolebehovsplanens kapittel 4 om behov og tiltak i grunnskolen.
Oslo kommune legger til grunn at elevens rett til grunnskoleopplæring er knyttet til nærskolen. Retten til å motta god tilrettelegging, og et likeverdig og inkluderende opplæringstilbud på nærskolen gjelder alle elever, også elever som har rett til individuell tilrettelegging. Oslo kommune har samtidig et begrenset antall plasser i byomfattende spesialskoler og spesialgrupper/-avdelinger. Formålet med gruppene er at elevene med størst behov for tilrettelegging skal få et godt tilpasset opplæringstilbud i et tilrettelagt fysisk læringsmiljø.
Byomfattende spesialgrupper/-avdelinger tilrettelagt for elever med ulike funksjonshemninger, sosiale-emosjonelle vansker, autismespekterforstyrrelse og lærevansker er opprettet ved 59 grunnskoler. Skoleåret 2024/2025 fikk 626 elever plass i 69 ulike grupper. I tillegg har 416 elever plass i de ni kommunale spesialskolene. Søkning til de byomfattende spesialgruppene/-avdelingene og spesialskolene gjøres gjennom et sentralt inntak.
Tabellen under viser at det i over ti år har vært en økning i antall søknader for elever med autismespekterdiagnose. Innenfor denne gruppen er det stadig en økning av søkere med store behov for pedagogisk og fysisk tilrettelegging i hele skoleløpet. Det er utbygd flere plasser særlig for denne gruppen de siste årene; likevel er avslagsprosenten nå godt over 50 % for elever med autismespekterforstyrrelse. Elevene som får avslag på søknaden, får sin opplæring ved nærskolen med tilrettelegging av undervisning og fysiske tilpasninger av nærskolens lokaler. Trendene for grunnskolen forventes å forespeile behovet for tilsvarende tilrettelegging i videregående opplæringer noen år fram i tid.
Det største behovet for plasser med autismespekterforstyrrelse er i Groruddalen. Av 240 nye søkere med autisme i 2025, er over 100 fra Groruddalen. På bydelsnivå er flest søkere fra bydelene Stovner og Alna, etterfulgt av Nordstrand, Søndre Nordstrand, Gamle Oslo, Østensjø, Grorud og Bjerke. Veksten i disse områdene har vært en trend over flere år.
Bystyret har i sak 46/23 vedtatt å øke antallet plasser i spesialskolene, særlig for elever med autismespekterforstyrrelser.
Utdanningsetaten oversendte våren 2023 en helhetlig gjennomgang av spesialundervisningen til byrådsavdelingen. I gjennomgangen blir det blant annet anbefalt å utvide kapasiteten i byomfattende spesialgrupper/-avdelinger, samt å omdisponere plasser til elevene med størst behov. Utdanningsetaten er i ferd med å følge opp tiltakene i rapporten som ikke krever nærmere føringer eller avklaringer fra byrådsavdelingen.
Planlagte tiltak for utbygging av elevplasser på spesialskoler
Det er gjennomført flere utbyggingstiltak siden forrige skolebehovsplan, og nye utbyggingstiltak er planlagt. I tillegg til planlagte utbyggingstiltak, er og vil det hvert år være, behov for bygningsmessige tiltak for å fysisk tilrettelegge for elevene sin nærskole.
Haukåsen skole, nybygg
Nytt skoleanlegg for Haukåsen skole er under oppføring for elever med nevrologisk betingede vansker og elever med multifunksjonshemming. Skoleanlegget vil inneholde barnehage, basseng og noen bydelsfunksjoner. Skolen holder til i eksisterende arealer på dagens Haukåsen skole fram til nytt skoleanlegg er klar til bruk. Oslobygg planlegger at den nye skolen skal stå ferdig til skolestart 2026.
Spesialavdeling ved Lønnebakken skole
På bakgrunn av et økt behov for spesialplasser på videregående skole, skal det opprettes en ny spesialavdeling knyttet til Lønnebakken skole. Den nye avdelingen etableres ved siden av Groruddalen skole og administreres av Lønnebakken skole, som ligger på Bredtvet. Det opprettes 31 plasser innen hverdagslivtrening, og plassene skal være etablert til skolestart 2025.
Nye lokaler for spesialavdelingen ved Hovseter skole
Lokalene som tidligere har vært benyttet av spesialavdelingen for elever med psykisk utviklingshemming ved skolen har ikke vært omfattet av byggeprosjektet for ungdomsskolen. Lokalene er heller ikke egnet for videre bruk. Spesialgruppen er i midlertidige lokaler ved FO-bygget, på Huseby, fram til nye lokaler er ferdigstilt. Tilbudet blir da gjort om til en spesialgruppe for elever med autismediagnose. Oslobygg planlegger for ferdigstillelse i perioden 2027–2028.
Opprettelse av spesialgruppe på Østensjø skole og Nordstrand ungdomsskole
Skoleåret 2025–2026 etableres en ny avdeling for elever med autismediagnose på barnetrinn (8 plasser) på Østensjø skole og en større avdeling for elever på ungdomstrinn (19 plasser) ved Nordstrand ungdomsskole.
Omgjøring av spesialgruppe ved Nøklevann skole
Omgjøring av spesialgruppe for elever med generelle lærevansker, til en spesialgruppe for elever med autismediagnose gjennomføres til skoleåret skolestart 2025.
Utbyggingstiltak | Nye plasser | Ferdigår | Skoletype |
---|---|---|---|
Nordstrand ungdomsskole | 19 | 2025 | Ungdomsskole |
Nøklevann | 8 | 2025 | Barneskole |
Østensjø | 8 | 2025 | Barneskole |
Stovner | 16 | 2027 | Barneskole |
Engebråten | 7 | 2027 | Ungdomsskole |
Ellingsrudåsen | 8 | 2028 | Barneskole |
Hovseter | 15 | 2027-2028 | Ungdomsskole |
Midtstuen | 8 | 2030–2032 | Ungdomsskole |
Ensjø | 16 | 2030–2033 | Ungdomsskole |
Smestad | 16 | 2031–2034 | Barneskole |